Dobre maniery na wyścigach konnych

Wyścigi konne mają wiele starych i wspaniałych tradycji. Specjalny ubiór nie jest potrzebny, choć przy niektórych okazjach panowie ubierają się w garnitury, a panie w eleganckie sukienki.

Niepisanym prawem na wyścigach jest nigdy nie oszukiwać swojego bukmachera. Można wprowadzić w błąd banki, ale jeśli przegrywasz na wyścigach, musisz spłacić swój dług.

W świecie wyścigów rzadko zdarzają się oszustwa, a ci, którzy uważają, że jest inaczej, stawiają na kie­pskie konie! Jeśli koń był czwarty, właściciel skłonny jest podejrzewać oszustwo, podczas gdy ci, których konie wygrywają, wierzą, że wszystko jest w porząd­ku. Jestem pewna, że nie oszukuje się tu bardziej niż w innych profesjach czy rzemiosłach.

Na wielu wyścigach widzami są też dzieci, ale nie powinny zajmować krzeseł w pobliżu koni.

Także żaden pies nie powinien się znajdować blisko toru wyścigowego, gdyż mógłby spowodować wypadek.

Łowiectwo

Łowiectwo zmieniło swoje oblicze. Odeszły czasy, kiedy gajowy szkolił dziedzica lub syna rolnika. Wte­dy młodzi pobierali gruntowne nauki i nie zdarzało się, by ktoś zaglądał do lufy strzelby czy został obsy­pany gradem pocisków przez jakiegoś nowobogac­kiego myśliwego. Strzelba to groźna broń i każdy za­proszony na polowanie powinien pamiętać o powie­dzeniu:

Nigdy nie pozwól, by twoja strzelba była w kogoś wycelowana, że może nie jest naładowana nie znaczy dla mnie nic.

Kiedyś osoba organizująca polowanie zapraszała przyjaciół lub wybierała osoby, z którymi chce polo­wać. Obecnie liczba wypadków wzrasta wraz ze wzrostem spotkań łowieckich. Ludzie z miasta oraz biznesmeni z zagranicy, często kiepsko wyszkoleni, stanowią duży procent dzisiejszych myśliwych. Polo­wanie złożone z sześciu, dwunastu lub więcej osób to nowoczesna metoda na zmniejszenie kosztów, które dla większości indywidualnych myśliwych stały się zbyt wygórowane. Wielu myśliwych ma wielkie do­świadczenie w sporcie, które powinno się zdobyć w młodości, pod ścisłym nadzorem.

Na jedno trzeba zwrócić uwagę: jeśli widzisz tra­fionego ptaka, znanego jako „biegacz”, nie wolno ci za nim gonić. Wyjście poza linię myśliwych to jeden z najbardziej gwarantowanych sposobów na to, by dać się zastrzelić!

Kłusownictwo

Umyślne zabieranie innemu myśliwemu zwierzyny jest niezgodne z etykietą. Strzelasz tylko do zwierzę­cia podchodzącego do ciebie, a nie do innego myśli­wego. Taki strzał może nastąpić przez pomyłkę i wte­dy należy przeprosić. Myśliwi stoją zwykle wystar­czająco oddaleni od siebie, by taka rzecz się nie zdarza. Czasem jednak się zdarza, szczególnie z krą­żącym lub lecącym w poprzek ptakiem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.