Napoje i przekąski

Przyjęcia, na których serwowane są też przekąski, mogą rozpoczynać się później, o dziewiętnastej. Tu również możesz podać różne alkohole lub wino. Moż­na rozpocząć od szampana. Tace wypełnione kurcza­kiem w sosie lub rybą, grzankami, szparagami, gorą­cymi kiełbaskami, kanapkami z łososiem, koreczka- mi z sera z małymi cebulkami i kawałkami ananasa – wszystko to alkohol wchłania jak gąbka!

Osoby do pomocy

Na każdym dobrym przyjęciu warto wyznaczyć jednego czy więcej przyjaciół, by przechodzili co ja­kiś czas z tacami zjedzeniem, dopóki wszyscy się nie najedzą. Dzieci uwielbiają to robić, ale ktoś musi je kontrolować, by nie przeszkadzały gościom i by prze­szły z tacą wystarczającą ilość razy. Na dużych przy­jęciach na pewno potrzeba wielu osób, gdyż niektórzy nie lubią sami podchodzić do stołów.

Nalewanie napojów należy do dorosłych. Na po­czątku przyjęcia każdy powinien dostać coś do picia. Ważne jest, by pilnować dolewania do kieliszków.

Ostrzeżenie

Proszę nie nalegać na dopełnianie gościom kielisz­ków. Owszem, zaproponuj, ale nigdy nie zmuszaj. Są co najmniej trzy powody:

– odmawiający może czuć się niezręcznie.

–  po przyjęciu policja może mieć dużo roboty.

–  koszty ogromnie się podniosą.

Zazwyczaj nie proponuje się już papierosów, bo pa­lenie uważane jest przez wielu za zachowanie nagan­ne, ale należy postawić popielniczki.

Rozwaga i uprzejmość względem przyjaciół są ważnymi częściami etykiety. I rzeczywiście, gdybyś cały czas zwracał uwagę na to, by goście czuli się do­brze, swobodnie i wesoło, i jeśli wszyscy postępowa­liby tak samo, przepisy etykiety nie byłyby potrzebne. Jeśli planujesz przyjęcie, które może przeszkadzać sąsiadom, uprzedź ich o tym, by mogli zorganizować sobie wyjście z domu, bądź zaproś ich na przyjęcie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.