Restauracje

W niektórych obowiązuje zasada, że wpuszcza się tylko osoby odpowiednio ubrane. W niektóre miejsca mężczyzna bez krawata może nie być wpuszczony, czasem wymagany jest garnitur. Wiele lat temu ksiądz nie pozwolił mojej przyjaciółce Margaret wejść do kościoła, bo nie miała na głowie kapelusza. Zapytała, czy może być chusteczka, ale okazało się, że nie. W końcu ksiądz pozwolił jej wejść, a ona naciągnęła na głowę spódnicę, wystawiając na pokaz bieliznę. Wszyscy się śmiali.

Ubrania sportowe

Ludzie nadal są dość zasadniczy, gdy chodzi o ubrania sportowe. Od członków klubów tenisowych lub krykieta oczekuje się białego stroju. Nie ma wąt­pliwości, że podnosi to ton. Jednak wielu grających w tenisa nosi obecnie swetry lub chustki w jakimś in­nym kolorze, pod warunkiem, że podstawowy strój jest biały. Zaznajom się ze zwyczajami danego klubu i okolicy. Tam, gdzie korty używane są przy każdej pogodzie, grający ubierają się w dresy lub inne odpo­wiednie stroje w rozmaitych kolorach.

Dancing

Strój kobiety zależy w pewnym stopniu od tego, co ma na sobie mężczyzna. Wobec tego najpierw zajmę się tym drugim. W poprzedniej generacji większość ubierała się na takie okazje w czarne garnitury. Dziś jest inaczej. Garnitur w każdym rozsądnym kolorze jest odpowiedni, ale nosi się przeróżne stroje. W wiele miejsc mężczyzna może przyjść ubrany w sportową marynarkę, a młodsza generacja często nosi swetry i inne niedbałe stroje. Jednak nie pasuje to na odbywa­jącym się wczesnym popołudniem przyjęciu biznes­menów, gdzie normalnie nosi się garnitury. Czarne buty pasują do czarnego ubrania, podczas gdy brązo­we mogą być lepsze do większości innych kolorów. Jeśli na przyjęciu jest bardzo gorąco, mężczyźni po­winni spytać panią domu o pozwolenie zdjęcia mary­narek.

Strój kobiety to sprawa wymagająca dużej uwagi. Na niektórych eleganckich przyjęciach nikt nie ma za złe dziewczętom pojawiającym się w najmodniej­szych, jedwabnych kostiumach. Nieśmiałe lepiej się będą czuły w czymś bardziej tradycyjnym. Każdy, kto ma wątpliwości co do stroju, zawsze może spytać pa­nią domu. Jest to bardzo ważne, bo stroje często na­dają ton całości. Wszyscy widzieliśmy pokazy mody w telewizji, ale żadna uczestniczka przyjęcia nie po­winna poruszać się jak modelka. Byłoby to w złym guście, ściągnęło na siebie zbytnią uwagę.

Na niektórych przyjęciach wymagane są stroje wie­czorowe, ale białe fraki i krawaty należą do rzadkości.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.