Być w towarzystwie

Przyjmowanie przyjaciół to jedna sprawa, ale bycie gościem również wymaga różnych towarzyskich zdol­ności. Możesz zostać poproszony o spędzenie czasu w towarzystwie rodziny, szkolnych przyjaciół itp. w swoim własnym kraju lub za granicą. Możesz się zaprzyjaźnić z kolegami z pracy czy ze znajomymi z wakacji, a oni zaproszą cię, byś ich odwiedził. Ich go­ścinność wymaga od ciebie dobrych manier.

Dość często w czasie wakacji młodzi ludzie prosze­ni są w odwiedziny do swoich przyjaciół i ważne jest, by rodzice powiedzieli im, jak mają się zachowywać.

Przypomina mi się pewien młody człowiek w wie­ku około piętnastu lat, który przyjechał do nas w od­wiedziny. Podczas mojej nieobecności postanowił włączyć kosiarkę do trawy i udało mu się ją zepsuć. Naprawa kosztowała mnie niemal połowę ceny nowej kosiarki. Goście mogą być kosztowni! Dzieci muszą być poinformowane, że należy przestrzegać praw ustalonych przez gospodarzy, nie ruszać niczego oraz nie brać bez pytania.

Punktualność

Istnieje takie powiedzenie, że punktualność jest przywilejem królów, ale niewielu ich już zostało. Jeśli ktoś cię zaprosił, szczególnie na drinka czy na posiłek, pamiętaj o punktualności, bo pojawienie się później niż parę minut po czasie wskazuje na brak dobrych manier, chyba że ma się jakieś dobre wytłumaczenie. Aby tego uniknąć, zapisz sobie nazwisko i godzinę w notatniku albo zaznacz w kalendarzu.

Niemal równie ważne jest, by nie przyjść zbyt wcześnie. Nawet pięć minut bywa denerwujące dla pani domu, która może być właśnie w trakcie wkłada­nia sukienki.

Niewiele rzeczy może tak zdenerwować wydające­go przyjęcie, jak nieobecność jednego czy więcej go­ści. Cały czas będzie się martwił: przyjdą czy nie przyjdą? Zdarzyło się to na pewno większości z nas. Dzwonisz, by się upewnić, że nie było pomyłki co do daty, i nikt nie podnosi słuchawki, więc dzwonisz po­nownie; w tym samym czasie myślisz, że przygoto­wywane przez ciebie jedzenie pewnie się przypala.

Bądź punktualny. Idealnie jest przyjść pięć minut później. Niektórzy ludzie sądzą, że dwudziestominutowe spóźnienie jest eleganckie, ale to wskazuje na ich ignorancję.

Jeśli masz wątpliwości co do godziny, nie ma pro­blemu, by się dowiedzieć, ale nie na pół godziny przed przyjęciem, właśnie kiedy gospodyni wychodzi ze skóry, żeby zdążyć ze wszystkim na czas.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.