Uczestnictwo w przyjęciach

Znajdziesz tu kilka uwag na temat przyjęć oficjal­nych. Większość ludzi w ciągu swojego życia musi wziąć udział w kilku oficjalnych przyjęciach i chyba najważniejszą zasadą etykiety jest zdanie sobie spra­wy, że poza słuchaniem przemówień, masz do ode­grania jakąś rolę.

I tak jedną z najważniejszych spraw jest nieabsorbowanie przez cały czas jednej osoby. Każdy ma swoje upodobania i uprzedzenia. Może się zdarzyć, że znaj­dziesz się obok dziewczyny swoich marzeń. Wspaniale! Ale pamiętaj, że starszy, poczciwy pan po twojej drugiej stronie to też gość. Poświęć, proszę, trochę czasu i uwagi również jemu, czy starszej damie obok ciebie, by nie czuła się smutna i opuszczona.

Ręce z kieszeni

Na przyjęciu czy gdziekolwiek, jeśli stoisz i rozma­wiasz, zwłaszcza z kobietą, nie trzymaj rąk w kiesze­niach. Również w dobrym stylu jest stad prosto, a nie garbić się. Dobry wygląd wzbudza zaufanie, więc zwracaj uwagę na swój ubiór, ale strój zbyt elegancki może wywołać odwrotny efekt. Może wzbudzić nie­pokój osób gorzej ubranych lub mogą oni uznać, że twój strój wskazuje na brak pewności siebie, bez względu na to, czy jest to prawdą, czy nie.

O jedzeniu i piciu

Jedzenie serwuje się z lewej strony, napoje nalewa się z prawej. Dozwolone jest podawanie butelki lub talerza z jedzeniem od jednego gościa do drugiego, szczególnie, gdy miejsca nie jest za dużo, jak w wielu małych domach. Podaje się je zgodnie z ruchem wskazówek zegara – od prawej do lewej.

Kieliszki

Sprawa naprawdę nie jest skomplikowana. Kielisz­ki stoją po prawej ręce gościa i jeśli jest ich kilka, na­leży zacząć od zewnętrznego, zupełnie jak ze sztućca­mi. Może się znaleźć kilka kieliszków wówczas, gdy podawane są do posiłku różne wina. Kieliszków nie powinno się napełniać po brzegi, bo traci się wtedy tak zwany „bukiet”, a poza tym wino łatwo może się wylać. Nieco ponad połowę – będzie akurat.

Napoje przed posiłkiem

Jest w zwyczaju picie aperitifu i jeśli nie został wy­pity, bierze się go ze sobą do stołu. Takie drinki przed posiłkiem serwuje się często w oczekiwaniu na kom- piet gości. Może to być sherry, whisky lub dżin czy też to, co gość sobie zażyczy.

Whisky oczywiście serwuje się w większych, grub­szych szklankach i właściwe jest podanie również wody, szczególnie, jeśli nie masz pod ręką wody so­dowej. Jeśli połączenie wody z whisky pozostawiono tobie, zmieszaj je w proporcjach pół na pół, choć le­piej mieć ją w pogotowiu.

Dżin miesza się zwykle z tonikiem, sokiem cytry­nowym lub pomarańczowym.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.