Relacje lekarz – pacjent są bardziej sprawą etyki niż etykiety. Etykieta medyczna dotyczy raczej kodeksu zachowań pomiędzy ludźmi ze służby zdrowia. Etyka zaś dotyczy zachowań w stosunku do pacjentów i innych osób, kiedy to lekarz często jest proszony o wskazówki lub pomoc. Jako że sprawa jest dużej wagi, czytelnik powinien również zajrzeć do poprzedniego rozdziału, gdzie omówione zostały problemy antykoncepcji i seksu.
Lekarz mężczyzna lub kobieta
Lekarz, odwiedzający lub odwiedzany przez pacjenta płci przeciwnej, powinien mieć przy sobie kogoś (pielęgniarkę). Szczególnie dotyczy to lekarzy mężczyzn badających pacjentki, gdyż ryzykują oni, że zostaną oskarżeni lub szantażowani. Zdarza się to częściej, niż wynikałoby z gazetowych wiadomości.
Lekarze mają dostęp do informacji natury poufnej i ich praca opiera się bezwzględnie na zaufaniu. Ból głowy współczesnych lekarzy powodują kilkunastoletnie dziewczęta, które nasłuchawszy się pseudonaukowych rozpraw czy wykładów szkolnych na temat seksu, chcą nadążyć za otoczeniem. Proszą więc o pigułkę czy inny środek. Badanie takiego dziecka mogłoby spowodować oskarżenie lekarza o nieprzyzwoity atak. Przepisanie pigułki dziewczynie poniżej szesnastu lat jest niebezpieczne, gdyż może mieć poważny wpływ na niedojrzałe ciało i umysł.
Żadna dziewczyna, poza rzadkimi wyjątkami, nie powinna się na to decydować, dopóki jej rodzice nie wyrażą zgody. Najlepiej, żeby lekarz przekonał dziewczynę, by powiedziała rodzicom o swoich zamiarach. Nawet ich zgoda nie wyeliminuje, oczywiście, ryzyka. To problem lekarza, rodziców i dziecka. W tym przypadku zarówno etyka, jak i prawo nie wyrażają się jasno. Jeśli zaś dziewczyna nalega, lekarz stoi przed dylematem. Mógłby odmówić wypisania recepty, co jednak również stwarza problemy.
Problem etyczny, przed którym staje lekarz, pojawia się też wtedy, gdy pacjent ma chorobę weneryczną, którą zaraził się być może w czasie jednej szalonej nocy i nie chce powiedzieć współmałżonkowi w obawie o ich związek. Lekarz powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, by niewinny współmałżonek został poddany testom oraz postarać się, by para nie współżyła ze sobą aż do wyleczenia chorego. W innym wypadku powstaje niebezpieczeństwo wielkiej tragedii. Zaufanie i prawda to najskuteczniejsza broń lekarza.
Jako że sprawa ta jest rzadko poruszana, teraz mała dygresja. Symptomy właściwe dla syfilisu to wszelkie plamki i krosty, zwykle na lub w okolicy narządów płciowych, podczas gdy dla rzeżączki – uczucie palenia w cewce moczowej przy oddawaniu moczu oraz lekkie zaognienie czy podrażnienie. Objawy syfilisu mogą nie być widoczne przez kilka tygodni, natomiast rzeżączka ujawnia się w ciągu paru dni. Wykrycie choroby nie zawsze jest proste, a u kobiety często bardzo trudne, stąd sugestia, by poddać się badaniu. Choroby te przekazywane są niemal wyłącznie drogą płciową. Innym powodem do kontroli lekarskiej jest to, że czasami symptomy są tak słabe, że niemal niezauważalne.
Absolutne zaufanie
Dobry lekarz usłyszy wiele rzeczy, gdyż pacjenci zwierzają mu się ze swoich grzechów i wiele małżeństw rozpadłoby się, gdyby lekarz wydał sekret. Musi być dobrym powiernikiem i nigdy nie wolno mu wyjawić tajemnicy pacjenta ani też nikt nie może oczekiwać, że to zrobi. Najbliższy członek rodziny czy ktokolwiek opiekujący się pacjentem musi znać niezbędne przy leczeniu choroby fakty, ale nie powinien się spodziewać, że lekarz będzie z nim omawiał dolegliwości pacjenta.
Przyjaźnie
Pacjenci często umieszczają swojego lekarza na piedestale – być może słusznie. Czasami zaprasza się swojego lekarza na przyjęcie lub spotkanie towarzyskie, ale nie jest to rozsądne. Może to popsuć wzajemne stosunki i tak samo, jak często lepiej nie prowadzić wspólnych interesów z przyjaciółmi, zwykle rozsądniej jest oddzielić sprawy zdrowotne od przyjaźni. Często zdarza się, że lekarz ma pacjentowi do powiedzenia coś smutnego lub trudnego i łatwiej może to zrobić przy bardziej formalnych stosunkach. Tak więc, jeśli twój lekarz odmówi skorzystania z zaproszenia, nie posądzaj go o złe maniery.