Lepiej wyjechać wcześniej niż za poźno

Jak zwykle – nie należy nadużywać cudzej gościn­ności. Jeśli byłeś zaproszony na tydzień, to nie prze­ciągaj pobytu do dwóch tygodni, ale pamiętaj – reguły są dla głupców, a mądrzy ludzie kierują się zdrowym rozsądkiem. Jeśli jesteś całkowicie zadowolony z po­bytu, a gospodarze z jakiegoś powodu chcą, byś został dłużej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak zrobić.

Jednym z sekretów dobrej etykiety jest: „Kiedy sta­jesz się męczący, uciekaj”.

Jest takie hiszpańskie porzekadło: „Ryby i przyja­ciele są dobrzy przez trzy dni”. Jednak wiele udanych wizyt może trwać tygodniami.

Podziękuj

Nawet jeśli nie każda minuta była dla ciebie przy­jemna, to kiedy przychodzi godzina wyjazdu, nie za­pomnij przyjaciołom podziękować. Również zgodne z etykietą będzie powtórzenie podziękowań w naj­bliższym liście. Wyrażenie podziękowania może się odbyć przez telefon, ale list będzie lepszy, bo można go pokazać innym członkom rodziny, którzy również przyczynili się do tego, że twój pobyt był przyjemny.

Oto przykład listu:

Mój pobyt u Was był nadzwyczajny. Nigdy nie mia­łem tak udanych wakacji. Jesteście wspaniałymi go­spodarzami, nic dziwnego, że macie tylu przyjaciół. Wiem, że należy być ostrożnym, jeśli chodzi o przyja­ciół innych ludzi, ale pewien jestem, że nie będziecie mieć nic przeciwko temu, jeśli zadzwonię do Jean, która mieszka blisko mnie i poproszę ją o spotkanie. Jeśli nie powinienem tego robić, napiszcie.

Mój brat prosił, żeby Wam przekazać…

Dziękuję raz jeszcze, byliście tacy wspaniali.

Pozdrawiam.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.